Religia 7.04

Modlę się przy Bożym Grobie

Jak pamiętacie, Pan Jezus niósł krzyż na górę Golgotę i tam na tym krzyżu umarł. Dwaj przyjaciele Pana Jezusa przystawili do krzyża drabinę i bardzo ostrożnie zdjęli Jego ciało, a Matka Boża, która cały czas stała pod krzyżem wzięła Pana Jezusa na swoje kolana. Uczniowie namaścili Ciało pachnącymi olejkami, owinęli prześcieradłami i złożyli w grobu. Otwór do grobu zasunęli ciężkim kamieniem (por. Łk23.50-56). Smutni odeszli do swoich domów.

Zobacz obrazek str.54 i pokoloruj go.

Wielka Sobota to dzień smutku i ciszy. Odwiedzamy grób Pana Jezusa i dziękujemy Mu, że oddał za nas życie. Dlatego też później na stołach wielkanocnych pojawia się baranek z czerwoną chorągiewką. Ta chorągiewka mówi nam, że po trzech dniach Pan Jezus powstanie z martwych i na zawsze pozostanie z nami. Na śniadanie wielkanocne będziemy spożywać również jajko, które jest symbolem życia, chleb, wędliny, masło, sól. Zazwyczaj te produkty przynosimy w przystrojonym koszyczku w Wielką Sobotę do Kościoła, aby kapłan je pobłogosławił - https://www.youtube.com/watch?v=84MQP7KNC2g

Przed spożyciem śniadania wielkanocnego możemy w gronie rodzinnym odmówić modlitwę: Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędlinę i wszelkie pokarmy, które będziemy spożywali.

Pokoloruj też obrazki ze strony 52.

Popatrz kto był blisko Pana Jezusa?  Panu Jezusowi pomagali również inni ludzie np. św. Weronika, która otarła twarz Panu Jezusowi albo Szymon, który pomógł Mu nieść krzyż.

Pan Jezus powiedział „Co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".

Pomyśl jak Ty chcesz pomagać Panu Jezusowi? Zobacz str. 53

Powiedz o tym rodzicom i pokoloruj obrazek.