Poznajemy zasady zdrowego odżywiania

Przedszkolacy z grupy starszaków i maluchów, w pierwszym tygodniu października, poznawały zasady zdrowego odżywiania. Dzieci przyniosły z domu owoce: jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie, nektarynki, śliwki, kiwi, winogrona, pomarańcze a także ananas, mango i kokos. Cykl zajęć rozpoczął się od wielozmysłowego poznawania owoców, nazywania ich, przeliczania, ustalania równoliczności zbiorów, dzielenia nazw na sylaby i głoski.

Anna Lissok- Sikorska

Następnym etapem było przygotowanie pysznej, zdrowej sałatki. Dzieci doskonale zdają sobie sprawę z tego jakie korzyści dla zdrowia niesie za sobą spożywanie witamin zawartych w owocach. Nasze prace rozpoczęliśmy od umycia rąk i owoców. Każdy pokroił i wrzucił do miski wybrany owoc. Po skończonej pracy wszyscy zasiedli do wspólnej degustacji. Najlepszym dowodem na to jak pyszną przygotowaliśmy sałatkę była długa kolejka po dokładkę.
Dzieci z niecierpliwością oczekiwały kolejnego dnia, w którym wspólnie przygotowywały sok owocowy. Największym powodzeniem cieszył się napój bananowo- brzoskwiniowy.
Podczas zajęć dzieci nie tylko nabywały umiejętności praktyczne, kształtowały zdrowe nawyki, ale również rozmawiały na temat pochodzenia owoców, możliwości wykorzystania ich w kuchni. Skierowano rozmowę również na temat bezpiecznego posługiwania się narzędziami i urządzeniami w kuchennym królestwie.